Regiony

Pobierz Flash Player
Wymagane:
Flash v 8
Javascript

Linki

Parki Narodowe

Tatrzański Park Narodowy – największy z małopolskich parków, chroni polodowcową, alpejską rzeźbę Tatr, najwyższych gór w Polsce, sięgających blisko 2 500 m n.p.m. (najwyższy szczyt to Rysy – 2 499 m n.p.m.), a także ich przyrodę. To jedyne miejsce w Polsce, gdzie można zobaczyć świstaka (marmota marmota) oraz kozicę (rupicapra rupicapra). Uwaga na niedźwiedzie brunatne – kontakt z nimi może być niebezpieczny!

Babiogórski Park Narodowy –  nad tym położonym na południu Małopolski parkiem króluje Babia Góra (1 725 m n.p.m.), najwyższy szczyt pasma Beskidów. Masyw Babiej Góry to część Europejskiego Działu Wodnego: rzeki z północnych stoków góry spływają do Morza Bałtyckiego, a te z południowych – do morza Czarnego. Warto wybrać się tu, aby podziwiać widok na pasmo Tatr – najpiękniejszy o wschodzie i zachodzie słońca.

Pieniński Park Narodowy – znajduje się w całości na terenie pasma Pienin, znanych z przełomu Dunajca, stromych ścian urwisk szczytów Trzech Koron i Sokolicy oraz niebywałego bogactwa świata zwierząt. Na niewielkim (zaledwie 23,5 km2) obszarze parku żyje ponad 13 tysięcy gatunków, czyli połowa całej fauny Polski! W Pieninach występuje aż 1 555 gatunków motyli, w tym 20 gatunków typowych dla terenów górskich.

Ojcowski Park Narodowy – w tym najmniejszym parku narodowym Małopolski ochronie poddano jurajski krajobraz doliny rzeki Prądnik, znany ze skał o fantastycznych kształtach i ... nazwach, takich jak Maczuga Herkulesa, Igła Deotymy, czy Brama Krakowska. Można tu również zwiedzać jaskinie: Łokietka i Ciemną. Ciekawostką parku są liczne żeremia bobrów, a w jaskiniach – kolonie nietoperzy. Oprócz pięknych krajobrazów oraz ciekawych okazów fauny i flory warto odwiedzić piękny renesansowy zamek w Pieskowej Skale i ruiny średniowiecznej warowni w Ojcowie.

Gorczański Park Narodowy – położony jest na terenie grupy górskiej Gorców. Aż 95% powierzchni parku lasy, ale warto wejść aż na gorczańskie szczyty: Turbacz, Kudłoń, czy Gorc, aby z rozległych polan podziwiać panoramy pasm górskich Tatr, Pienin i Beskidów. Symbolem parku to salamandra plamista, największy w Polsce płaz ogoniasty; rzeczywiście łatwo je tam spotkać, szczególnie wieczorem i w nocy lub po opadach deszczu.

Magurski Park Narodowy – położony w południowo - wschodniej części Małopolski, jest jedną z najbogatszych w Polsce i Europie ostoi dzikiej zwierzyny. Wciąż żyją tu żbiki (jedno z nielicznych stanowisk w Europie) i rysie, okresowo pojawiają się niedźwiedzie brunatne, a do stałych mieszkańców nalezą wilki, jelenie, dziki i borsuki. Z ptaków spotkać można orlika krzykliwego, który podobnie jak żbik i kilkanaście innych gatunków (m.in. ptaków, nietoperzy i ryb) wpisany został do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt zagrożonych wyginięciem.

Projekt "Regiony Polski" został zrealizowany we współpracy z Urzędami Marszałkowskimi 16 województw Polski.

Strona graficzna, koordynacja, realizacja - Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP

Zawartość merytoryczna - Urzędy Marszałkowskie

Wykonanie: